Wszystkie ważne informacje o implantach zębowych

Wszystkie ważne informacje o implantach zębowych
5 (100%) 8 głosy

Wynalezienie i wdrożenie do produkcji implantów zębowych spowodowało prawdziwą rewolucji we współczesnej stomatologii. Po raz pierwszy w leczeniu pojawiły się około 1970 roku. Ich podstawową zaletą jest trwałość i niemal stuprocentowe odwzorowanie funkcji zębowej. Nowoczesny implant zęba ma zastosowanie również w ortodoncji (czasowe implanty) czy jako mocowanie dla wyjmowanych protez zębowych. Koszt implantu zęba w stosunku do korzyści to niezbyt wygórowany wydatek. Implanty stomatologiczne stają się coraz bardziej powszechne.

Rodzaje implantów

Na rynku występują różne rodzaje implantów. Możemy je dzielić ze względu na sposób mocowania lub materiał użyty do produkcji. W chwili obecnej najbardziej  popularne są implanty śródkostne, które mocowane są w obrębie kości budującej szczękę czy żuchwę. Inny typ stanowią tak zwane implanty podokostnowe. Są one mocowane bezpośrednio pod dziąsłem, stykając się jedynie z zewnętrzną częścią kości.

Jeśli chodzi o materiał to obecnie najczęściej stosuje się implanty zęba wykonane z tytanu. Implanty Gdańsk mogą się również różnić się substancją pokrywającą ich powierzchnię. Używa są m.in. plazmy tlenku tytanu i innych biomateriałów. Korona protetyczna może być wykonana z metalu, akrylu, porcelany lub cyrkonu. Takie implanty zębów są najczęściej spotykane.

Jak wygląda wstawianie implantów?

Zabieg wszczepiania implantu jest stosunkowo prosty. Wykonują go niemal wszystkie nowoczesne gabinety stomatologiczne. Zasadniczo składa się z trzech etapów:

  • wszczepieniu implantu,
  • wkręceniu śruby gojącej,
  • zamocowaniu sztucznego zęba

Pierwsza część zabiegu polega na wywierceniu w kości, a konkretnie w wyrostku zębodołowym, otworu, w który następnie wkręcany jest implant zęba. Następnie lekarz dokonuje wkręcenia śruby gojącej i zamocowania sztucznego zęba. Czasami konieczne jest odbudowanie tkanki kostnej, tak zwana augmentacja kości. Zabieg wszczepienia implantu jest dokonywany przy znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Wszczepienie implantu trwa przeciętnie od 30 minut do dwóch godzin.

Czy stosowanie takich produktów jak implanty zębowe mają przeciwwskazania? Wykluczają je tylko bardzo poważne choroby jak nowotwór czy padaczka. Nie należy ich również stosować u małych dzieci.

Protezy na implantach

Specjalna proteza na implantach mocowana jest na kilku wkręconych na stałe w kość szczęki implantach zębowych.  Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w przypadku całkowitego bezzębia. Jej podstawową zaletą jest kilkukrotnie niższy koszt wykonania niż w przypadku bardziej zaawansowanych technik opartych na stałych uzupełnieniach protetycznych. Protezy na implantach są bardzo praktyczne – dzięki mocnemu zahaczeniu nie przesuwają się, nie spadają i nie wymagają ciągłego podklejania.

Ile kosztuje implant zęba?

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje implant zęba? Cena implantu zależy od wielu czynników. W praktyce każdy specjalista stosuje różne systemy implantów. Koszt implantu zęba kształtować się będzie od 1800 do 4000 zł za pojedynczą tytanową śrubę. Do kosztu należy również doliczyć łącznik protetyczny czy śrubę gojącą. Jednak dość często właściciele gabinetów oferują tylko ceną za właściwą śrubę tytanową, w której zawarty jest już koszt dodatkowych akcesoriów. Trzeba jednak pamiętać, że implant zębów i jego cena są wypadkowo wielu czynników.

Również ceny koron protetycznych mogą bardzo się od siebie różnić. Najpopularniejsze są porcelanowe ze specjalnym stopem metalu. Ich koszt to około  500-600 zł. Dodatkowym kosztem będzie np. użycie stopu złota. Natomiast korona na cyrkonie to już koszt około 1300-1500 zł.

 

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

− 2 = 2