udar mózgu a udar słoneczny

Udar mózgu i udar słoneczny

Udar mózgu i udar słoneczny
5 (100%) 6 głosy

Wiele osób nie wie, że udary dzielą się na kilka rodzajów. Udar mózgu, a udar słoneczny to całkiem inne choroby, które mają różne podłoże i różne konsekwencje dla zdrowia. Jedno je łączy – są to stany, które bezpośrednio zagrażają życiu pacjenta, dlatego ważne jest jak najszybsze udzielenie pomocy medycznej.

Udar mózgu

Jest to schorzenie, które prowadzi do zaburzenia czynności mózgu osoby chorej, wskutek zatrzymania dopływu krwi lub też wylewu krwi. Stąd też udary dzieli się na niedokrwienne i krwotoczne. Te pierwsze są nieporównywalnie częstsze i dotyczą aż od 80 do nawet 90% chorych.

Udar jest tak groźny, ponieważ nie można się go spodziewać. Uderza niespodziewanie i znienacka, dlatego dobrze wiedzieć, jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój.

Objawy udaru

Pierwszym i najczęstszym objawem udaru jest nagły, ostry i bardzo silny ból głowy, któremu często towarzyszą mdłości i wymioty. Warto wiedzieć, że może dojść także do połowicznego paraliżu ciała oraz opadania kącika ust – zależnie od tego, które połowa mózgu została dotknięta udarem. Chory często także traci przytomność.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku udaru mózgu, dla pacjenta ogromne znaczenie ma szybkość reakcji otoczenia. Szybko udzielona pomoc daje mu o wiele większe szanse na przeżycie i powrót do sprawności w przyszłości. Ułatwi to późniejszą rehabilitację, którą szerzej opisano w medycznym serwisie https://udarmozgu.edu.pl.

Udar często dotyka osoby starsze – głównie ludzi po siedemdziesiątym roku życia, częściej mężczyzn niż kobiety. Czynniki ryzyka to także nadmierne spożywanie alkoholu, nadużywanie papierosów, niehigieniczny tryb życia oraz otyłość.

Niewytłumaczalne jest występowanie udarów u dzieci. Taka choroba często jest dla rodziców szokiem, gdy pojawia się u pozornie zdrowego dziecka. Szybka reakcja daje młodemu człowiekowi szansę na powrót do pełnej sprawności w przyszłości. Warto wiedzieć, że udar nie jest wcale wyrokiem śmierci – ponad połowa pacjentów odzyskuje swoje dawne życie.

Udar słoneczny

Całkiem innym rodzajem udaru, często lekceważonym, a przecież również groźnym, jest udar słoneczny. Jest to typ udaru cieplnego, spowodowany zbyt długą i intensywną ekspozycją organizmu na słońce. W wyniku długotrwałego działania promieni słonecznych organizm traci zdolność termoregulacji, odwadnia się i traci elektrolity. Wskutek tego temperatura ciała gwałtownie wzrasta powyżej czterdziestu stopni. To już jest stan realnie zagrażający zdrowiu chorego.

Pierwsze objawy udaru słonecznego już są powodem do niepokoju i nie wolno ich bagatelizować. Udzielenie pomocy jest konieczne, jeśli u osoby długo przebywającej na słońcu zauważa się bóle i zawroty głowy, problemy z zachowaniem równowagi, trudności z wyraźną mową, mdłości, wymioty i nagły wzrost temperatury ciała.

Te objawy są już powodem do tego, by udzielić choremu pierwszej pomocy. Jej nadrzędnym celem powinno być obniżenie temperatury ciała. Można to osiągnąć poprzez przeniesienie chorego w chłodniejsze miejsce i obłożenie go letnimi kompresami. Jeśli jest on przytomny, można podać mu lekko osoloną wodę, która uzupełni niedobory elektrolitów i zapobiegnie odwodnieniu. Jeśli stan chorego nie zmienia się lub też ulega pogorszeniu, bezwzględnie należy wezwać pomoc.

Udar cieplny to stan, któremu można i należy zapobiegać. Przede wszystkim, w godzinach największych upałów należy unikać wychodzenia na słońce – wtedy jest ono najbardziej niebezpieczne. Zdrowy rozsądek w większości wypadków wystarczy, by unikać występowania ryzyka udaru słonecznego. Przebywanie na słońcu jest przyjemnością, jednak trzeba umieć zachować umiar.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

+ 25 = 33