Wypadanie włosów u mężczyzny

Trycholog – dowiedz się kim tak naprawdę jest lekarz od włosów

Trycholog – dowiedz się kim tak naprawdę jest lekarz od włosów
5 (100%) 17 głosy

Trycholog nazywany jest często „lekarzem od włosów”. Warto wiedzieć, że nie ma specjalizacji o nazwie „trychologia”, a więc trycholog nie jest lekarzem, ale specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry głowy oraz włosów. W przypadku zdiagnozowania schorzenia o charakterze stricte medycznym, skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty, na przykład dermatologa, endokrynologa czy chirurga. Należy jednak podkreślić, że trycholog posiada naprawdę imponującą wiedzę z zakresu medycyny pozwalającą na holistyczne spojrzenie na problem zdrowotny, z którym przychodzi do niego pacjent. Większość specjalistów współpracuje w swojej praktyce zawodowej z licznymi lekarzami medycyny po to, aby w jak najkrótszym czasie pomóc swoim pacjentom. Wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia oraz krostki na skórze głowy to najczęstsze przyczyny zgłaszania się do trychologa.

Czym zajmuje się trycholog w swojej codziennej praktyce?

Trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, który się do niego zgłosił, a dotyczący jego stanu zdrowia, przebytych wcześniej chorób, istniejących dolegliwości, przyjmowanych leków i suplementów oraz z sukcesem analizuje wyniki badań krwi. Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się do niego pacjenci są wypadające włosy, szukający ratunku i odpowiedzi co na wypadanie włosów jest najskuteczniejszym panaceum. Przyczyny łysienia są bardzo różne, dlatego też pomoc eksperta od wypadających włosów pozwala na zdiagnozowanie problemu zdrowotnego konkretnego pacjenta. Badanie włosów odbywa się w sposób kompleksowy.

Trycholog przeprowadza takie badania diagnostyczne jak trichogram oraz trichoskopia. W zakresie jego działalności znajdują się również szeroko rozumiane zabiegi lecznicze takie jak np. pobudzenie krążenia przy pomocy specjalistycznego masażu, oczyszczanie skóry głowy, mezoterapia skóry głowy oraz laseroterapia – mówi ekspert z dziedziny trychologii.

Objawy i przyczyny łysienia

Co generuje wypadające włosy? Najczęstsze przyczyny utraty włosów i ich objawy to:

  • tracenie więcej niż 100 włosów dziennie
  • łupież nie dający się zwalczyć ogólnodostępnymi kosmetykami
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy
  • zaczerwienienie skóry głowy oraz bolesne ranki
  • liczne krosty na głowie
  • swędzenie skóry głowy

Trycholog nie tylko zdiagnozuje przyczyny wypadania włosów, ale również zaleci stosowanie odpowiedniej suplementacji oraz wskaże co na wypadanie włosów będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku indywidualnego pacjenta. Specjalista ten działa nieszablonowo i dostosowuje terapię w zależności od zdiagnozowanego problemu zdrowotnego.

Trichogram i trichoskopia – czym są?

Trichogram polega na pobraniu ze skóry głowy około stu włosów oraz obejrzenie ich pod mikroskopem, w ponad dwustukrotnym powiększeniu. Trycholog ogląda nie tylko włosy jako takie, ale również analizuje stan cebulek oraz skóry głowy. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu diagnistycznego specjalista określi ile włosów znajduje się w fazie wzrostu, czyli anagenu, a ile w fazie spoczynku, czyli telogenu. Trichogram jest bardzo pomocny gdy wypadające włosy są udręką pacjenta.

Trichoskopia jest zabiegiem w 100% nieinwazyjnym, polega bowiem na oglądaniu skóry głowy za pomocą dermatoskopu. Trycholog wykonuje serię zdjęć w trzech miejscach na głowie – na skroniach, potylicy i nad czołem. Zdjęcia są poddawane szczegółowej analizie cyfrowej, co pozwala na zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów.

Mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia skóry głowy jest to zabieg, który cieszy się ogromną popularnością ze względu na wysoką skuteczność. Polega na wstrzykiwaniu bardzo cienką igłą substancji odżywczych i regenerujących w skórę głowy. Zastosowana terapia ma działanie natychmiastowe, a po odbyciu kilku zabiegów pacjenci zauważają nie tylko odrastające włosy, ale również poprawę stanu skóry głowy. Mezoterapia jest skuteczna bez względu na przyczyny wypadania włosów i jest odpowiedzią na często zadawane pytanie jak wzmocnić włosy.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

15 + = 24