Rozszerzone naczynka na twarzy

Zagłosuj

Rozszerzone naczynka na twarzy (teleangiektazje) pojawiają się niezależnie od wieku i płci. Tworzą je naczynka włosowate oraz drobne żyłki i tętnice. Te pochodzące z części tętniczej są czerwone, a te z części żylnej znacznie większe i fioletowo-niebieskie. Wszystkie one mogą przybierać różnorodne kształty – drzewkowate, pajęczkowate czy linijne. Zwykle mają charakter zmian mnogich. Teleangiektazje, które ściśle do siebie przylegają tworzą nieestetyczny rumień.

Przyczyn rozszerzania się naczynek jest sporo. Duże znaczenie mają m.in. uwarunkowania genetyczne. Poza tym sprzyja im jasny fototyp skóry, zaburzenia hormonalne oraz ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Najczęściej powstają u osób ze skórą naczyniową. U nich zaobserwować można tzw. rumień napadowy zanikający po zaprzestaniu czynnika go prowokującego. Z czasem jednak pojawiają się teleangiektazja a rumień się utrwala. Tworzą one początek trądziku różowatego, który jest chorobą przewlekłą.

Profilaktyka w tym przypadku polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz unikaniu czynników wywołujących rumień. Do niedawna często stosowane metody terapeutyczne, które nie dawały jednak zadowalających efektów. Obecnie największą popularnością cieszą się techniki laserowe. Do zamykania naczynek stosuje się różne typy laserów np. barwnikowe, KTP oraz urządzenia typu IPL. To zabiegi nieinwazyjne, które nie wymagają nakłuwania skóry. Zwykle konieczne jest przeprowadzenie kilku (średnio 3-4) zabiegów, aby kuracja była skuteczna.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

+ 2 = 9