Powikłania związane z zapaleniem mieszka włosowego

Powikłania związane z zapaleniem mieszka włosowego
5 (100%) 8 głosy

Zapalenie mieszków włosowych powstaje, w wyniku przedostawania się w ich głąb bakterii powodując tworzenie się stanu zapalnego. W miejscu zainfekowanego mieszka włosowego rozwija się mały, bolesny guzek, który szybko rozszerza się i napełnia się ropą. Ten uciążliwy problem dotyczy zarówno mężczyzn i kobiet związany jest wykonywanymi zabiegami estetycznymi, czyli goleniem i depilowaniem.

Golenie maszynką lub depilacja woskiem może powodować zapalenie mieszka włosowego, czego pierwszym objawem jest mała, pokryta czerwonymi obwódkami, biało-żółtawa plama, w której centrum często widoczne są włosy. Początkowo zapalenie jest ograniczone do pojedynczego mieszka włosowego. Jednak infekcja szybko rozprzestrzenia się na otaczające tkanki, często na sąsiednie mieszki włosowe.

Powikłania związane z zapaleniem mieszka włosowego

Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych to inaczej figówka. Ten rodzaj schorzenia dotyczy przede wszystkim płci męskiej i pojawia się głównie na brodzie. Figówka jest trudna w leczeniu, ponieważ wymaga długoterminowej kuracji, stan zapalny wywołujący zmiany skórne w postaci guzków rozprzestrzenia się na skórze. Leczenie prowadzi dermatolog, który zaleca przyjmowanie antybiotyków w postaci doustnej i do stosowania miejscowego.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Jedną z przyczyn zapalenia mieszków włosowych są wrastające włosy, które z kolei powstają w wyniku wcześniejszego usuwania włosów poprzez golenie, lub tzw. woskowanie. Włosy odrastają w złym kierunku, więc pozostają pod skórą. W przypadku usuwania włosów z nóg początkowo tworzą się czerwone kropki na nogach a następnie tworzą się krosty na nogach, które w większości przypadków same się goją.

Podobne niedogodności zdarzają się podczas depilacji innych obszarów ciała. Najczęściej występują podrażnienia po goleniu miejsc intymnych, na tym obszarze skóra kobiet jest najdelikatniejsza i usuwanie owłosienia powinno odbywać się przy pomocy innych metod takich jak depilacja laserowa.

Zapobieganie takiemu schorzeniu jak zapalenie mieszka włosowego

Każdy, kto usuwa niechciane owłosienie jest narażony na taki stan chorobowy, dlatego warto rozważyć najlepszą alternatywę dla golenia i woskowania. Obecnie w salonach kosmetologicznych można skorzystać z depilacji laserowej, która zapobiega zapaleniu mieszka włosowego. Co bardzo istotne jedną z metod walki z zapaleniem mieszków włosowych jest zastosowanie lasera Vectus głowica, emituje światło, niszczące włoski z komórkami macierzystymi. Trwałe usunięcie mieszków włosowych chroni przed powstaniem stanu zapalnego.

5 myśli na temat “Powikłania związane z zapaleniem mieszka włosowego

  1. Miałam tak raz wrósł mi włosek i zabrało się tam trochę ropy. Po paru dniach samo znikło 🙂

    • Ty tak serio?! Jeden wrośnięty włosek? Dziewczyno ty nie wiesz co to są wrastające włoski i zapalenie mieszka włosowego. Ci pewnie wrósł przypadkiem. Może się niedokładnie ogoliłaś. W moim przypadku za każdym razem wszystkie włosy na skórze mi wrastają…

  2. Mój syn miał kiedyś zapalenia ropne mieszków włosowych na skórze. Na szczęście pomogły leki przepisane przez dermatologa 😀

  3. Mi się udało skończyć z zapaleniem mieszka włosowego dzięki zabiegom. Polecam wszystkim ten sposób.

  4. W przypadku zapalenia mieszka włosowego zawsze można skorzystać z jakiejś maści. 😀

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

− 6 = 4