Powikłania zapalenia oskrzeli u dzieci

Powikłania zapalenia oskrzeli u dzieci
5 (100%) 5 głosy

Zapalenie oskrzeli u dzieci jest infekcją, która początkowo rozwija się w taki sam sposób, jak standardowe przeziębienie. To uniemożliwia właściwe rozpoznanie choroby. Jednak z czasem nie sposób jest zbagatelizować objawów tego schorzenia – takie dolegliwości, jak kaszel, nasilają się coraz bardziej. Dodatkowo choroba nie znika po standardowym tygodniu. U niemowląt zapalenie oskrzeli może rozwijać się o wiele szybciej. Jakie są niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym leczeniem zapalenia oskrzeli u dzieci?

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci to przede wszystkim podwyższona temperatura oraz kaszel. Początkowo symptomy mogą przypominać przeziębienie lub grypę. Warto pamiętać, że to właśnie powikłania po przebytej infekcji wirusem grypy często bywają powodem zapalenia oskrzeli, płuc czy nawet mięśnia sercowego. Dlatego też rodzice powinni uważać na zdrowie niemowlęcia, nawet w przypadku niewinnie wyglądających infekcji.

Zazwyczaj zapalenie oskrzeli to choroba spowodowana przez wirus, dlatego leczenie objawowe, podjęte nawet bez kontroli lekarskiej, powinno przynosić ulgę. Warto jednak pamiętać, że nasilony kaszel i temperatura mogą pojawić się także w zapaleniu płuc. Ta infekcja z kolei powinna koniecznie być leczona przez specjalistę. Także samo zapalenie oskrzeli może przerodzić się w infekcję bakteryjną lub nawet od początku być spowodowane przez ten drobnoustrój. W takiej sytuacji leczenie objawowe nie wystarczy.

Obecnie wielu rodziców rezygnuje z terapii antybiotykiem, jednak jeśli infekcja jest spowodowana bakterią, leczenie wyłącznie przy pomocy metod naturalnych, może doprowadzić do zapalenia płuc i konieczności leczenia szpitalnego.

Obturacyjne zapalenie płuc

Zapalenie oskrzeli u dziecka może mieć również inne powikłanie w postaci dużych duszności. Tak zwane obturacyjne zapalenie płuc jest spowodowane budową dziecięcych dróg oddechowych. Zazwyczaj są one węższe niż u osób dorosłych, co sprawia, że łatwiej mogą zostać zapchane przez zmienioną wydzielinę. W takim przypadku dziecko jest niedotlenione, co w dłuższej perspektywie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Niezbędne jest więc podanie środka, który rozszerzy drogi oddechowe oraz niekiedy również zastosowanie terapii tlenowej. W przypadku poprawy, możliwe jest kontynuowanie kuracji w domu.

Kaszel po zapaleniu oskrzeli

Zapalenie oskrzeli zarówno u dziecka, jak i u osoby dorosłej, może mieć konsekwencje w postaci suchego kaszlu, który może utrzymywać się nawet przez tydzień po ustąpieniu choroby. Dolegliwość ta nie jest zazwyczaj niebezpieczna, jednak może być uciążliwa i uniemożliwiać wypoczynek. Z tego powodu dziecko jest zazwyczaj wyczerpane i śpiące w ciągu dnia.

Niemowlętom rzadko podaje się środki wstrzymujące odruch kaszlu. Warto jednak łagodzić objawy, dbając o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Jeśli powietrze na zewnątrz jest zimne, lepiej również ograniczyć lub czasem nawet zrezygnować całkowicie ze spacerów. Jeśli zapalenie oskrzeli jest u dziecka często powtarzającą się chorobą, warto przeprowadzić badania pod kątem alergii.

2 myśli na temat “Powikłania zapalenia oskrzeli u dzieci

  1. Powikłania zapalenia oskrzeli to przede wszystkim zapalenie płuc. Czyli lekko licząc, mamy dzięki temu tydzień albo dwa tygodnie leczenia zapalenia oskrzeli, a do tego minimum dwa tygodnie leczenia zapalenia płuc. To wszystko składa się na miesiąc, albo nawet i półtora wyłączenia z normalnego życia. A to już poważne sprawy.

  2. Dlatego nie powinno się dopuścić do tego, żeby dziecko z zapaleniem oskrzeli wybrało się na przykład do szkoły jeszcze przed zakończeniem terapii. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że niedoleczone dzieci chcemy „wypchnąć” z domu jak najszybciej, zapalenie oskrzeli to znacznie groźniejsza choroba niż grypa i nie powinno się tak ryzykować.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa

+ 37 = 45