Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży
5 (100%) 10 głosy

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, w wielu krajach aż 80% społeczeństwa jest nosicielami wirusa opryszczki. W większości przypadków nie wywołuje on jednak komplikacji zdrowotnych. Wirus opryszczki atakuje zazwyczaj wtedy, gdy organizm jest osłabiony inną chorobą, przemęczony lub narażony na silny stres. Dochodzi wówczas do jego uaktywnienia się.

Ujawnienie się wirusa opryszczki szczególnie niebezpieczne jest w trakcie ciąży i porodu. Może wówczas dojść do sytuacji, gdy życie nienarodzonego jeszcze dziecka, jak i noworodka, będzie zagrożone. Dlatego tak istotne jest to, by zapoznać się z objawami opryszczki w ciąży i w porę zareagować na te objawy wizytą u lekarza.

Czym jest opryszczka i jak można się nią zarazić?

Opryszczka to schorzenie, które jest wywoływane przez wirusy HSV1 i HSV2. Do zakażenia nią dochodzi najczęściej w trakcie stosunku płciowego, ale także drogą kropelkową, przez kontakt z wydzielinami osoby chorej, jak i takiej, która nie przejawia objawów zakażenia, ale jest nosicielem wirusa opryszczki.

Jak rozpoznać opryszczkę w ciąży? Objawy opryszczki w ciąży

Opryszczka podczas ciąży może przyjąć dwie zasadnicze formy – opryszczki narządów płciowych lub opryszczki wargowej. Opryszczka narządów płciowych charakteryzuje się występowaniem objawów podobnych do grypy. Mogą się w tym przypadku pojawić także problemy w oddawaniu moczu. Najbardziej charakterystycznym objawem są jednak pojawiające się w okolicach narządów płciowych pęcherzyki, które wypełnia płyn surowiczy.

Po kilku dniach od wystąpienia tego objawu dochodzi do ich pęknięcia i przeobrażenia się w strupki. Jeśli chodzi o opryszczkę wargową, ta opryszczka u ciężarnej objawia się swędzeniem i bólem, a także zaczerwienieniem krawędzi ust. Po kilku-kilkunastu dniach od pojawienia się tych objawów, w tym miejscu tworzą się pęcherzyki, które po pęknięciu stwarzają lokalne owrzodzenia. Takie owrzodzenia goją się później około dwóch tygodni.

Skutki zakażenia wirusem opryszczki w ciąży i w trakcie porodu

Opryszczka w ciąży to coś, czego nie można lekceważyć. Jest ona bowiem bardzo niebezpieczna dla płodu, jak i dla noworodka. W przypadku, gdy wirus opryszczki przedostaje do płodu w I i II trymestrze, może on spowodować nie tylko poważne wady ośrodkowego układu nerwowego, choroby narządów wewnętrznych i choroby oczu, ale także być bezpośrednią przyczyną poronienia.

Wirus opryszczki w III trymestrze może z kolei spowodować przedwczesny poród oraz ogólne zakażenie organizmu. W takim przypadku dziecko rodzi się często z zapaleniem płuc lub z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Do największej ilości zakażeń wirusem opryszczki dochodzi jednak w trakcie porodu. Mowa tutaj o około 80% przypadków. W takiej sytuacji noworodek może zapaść nie tylko na zapalenie płuc i na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ale także na zapalenie siatkówki i rogówki oraz choroby układu nerwowego. Bardzo charakterystyczne dla zakażenia wirusem opryszczki są również zmiany skórne i zmiany w obrębie jamy ustnej. To wszystko może doprowadzić nawet do zgonu noworodka, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia.

2 myśli na temat “Opryszczka w ciąży

  1. Opryszczka w ciąży powinna być sygnałem dla matki, że jej dieta jest zbyt uboga. Dlatego trzeba pamiętać, że jak tylko podczas ciąży pojawi się opryszczka, należy zdecydowanie poprawić żywienie. Dieta powinna opierać się na dużej ilości warzyw i owoców, by dostarczać organizmu odpowiednią ilość witamin i mikroelementów, które są kluczowe dla zdrowia nie tylko matki, ale również płodu.

  2. W ciąży w ogóle nie powinno dochodzić do opryszczki, bo to jest okres, w którym powinno się dobrze odżywiać – przede wszystkim zdrowo, a to wystarcza, by odporność się nie obniżyła. Niestety, szalona moda na coraz chudsze laski sprawia, że nawet w ciąży się boją przytyć i nie dojadają. I potem opryszczka jest najmniejszym problemem, bo bywa jeszcze gorzej.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

83 − 79 =