Opryszczka u dzieci

Opryszczka u dzieci
5 (100%) 17 głosy

Opryszczka wydaje się chorobą niezbyt niebezpieczną. Wiele osób bagatelizuje tego typu zmiany skórne, nawet jeśli pojawiają się one regularnie. Jak się jednak okazuje, wirus powodujący opryszczkę, może być przyczyną groźnych powikłań, zwłaszcza u małych dzieci. Na co należy zwracać uwagę i w jaki sposób jest leczona opryszczka u dzieci?

Opryszczka u dzieci może mieć postać standardową. Tak zwana opryszczka wargowa dotyczy zazwyczaj samych ust, czasami może pojawiać się na błonie śluzowej nosa. Ta podstawowa postać choroby wymaga zazwyczaj obserwacji i leczenia w sposób podobny, jak u osób dorosłych. Najlepiej jednak udać się do lekarza, by to on postawił diagnozę – opryszczkę można pomylić z innymi schorzeniami, które powodują zaczerwienienia i inne zmiany skórne.

Opryszczka u dziecka

Opryszczka u dziecka, zwłaszcza bardzo małego, może przebiegać w sposób o wiele bardziej gwałtowny. Pojawia się opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – zmiany pojawiają się po wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach i języku. Oprócz takich objawów, może pojawić się również gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

Pierwszym objawem u bardzo małych dzieci może być brak apetytu i drażliwość, co jest związane z trudnościami w jedzeniu. Ze względu na to, że takie dolegliwości są zazwyczaj dla dziecka bardzo męczące, lekarz może przepisać doustne środki antywirusowe. W przypadku, gdy choroba ma łagodniejszy przebieg, czasami wystarczy zastosować jedynie leczenie objawowe. Złagodzenie dolegliwości można uzyskać na przykład poprzez podawanie chłodnych napojów oraz podawanie pokarmu w formie, która nie będzie dodatkowo podrażniać jamy ustnej. Konieczne jest pilnowanie, by nie doszło do odwodnienia, a jeśli tak się stanie, niezbędna jest wizyta w szpitalu.

Egzema opryszczkowa u dzieci

Oprócz zapalenia jamy ustnej, zakażeniu może ulec także skóra. Tak zwana egzema opryszczkowa dotyka zwłaszcza tych dzieci, które jednocześnie cierpią na atopowe zapalenie skóry, co ułatwia wystąpienie infekcji, ponieważ podrażniona powierzchnia skóry nie chroni zazwyczaj zbyt skutecznie przed drobnoustrojami. W takich przypadkach kluczowe jest zapobieganie chorobie, poprzez stosowanie zasad higieny. Dziecko nie powinno być także całowane przez obce osoby.

By opryszczka dziecka nie była powodem dalszych powikłań, konieczne jest baczne zwrócenie uwagi na higienę. Brak zachowania zaleceń może spowodować dostanie się wirusa do oczu, czego konsekwencją może być ślepota. Najczęściej przyczyną takiego powikłania jest dotykanie przez dziecko opryszczkowych zmian, a następnie pocieranie oczu.

Oprócz tak zwanej opryszczki wargowej, spowodowanej przez wirusa HSV-1, dzieci bywają narażone na kontakt z wirusem HSV-2, który powoduje tak zwaną opryszczkę narządów płciowych. Zakażenie tym wirusem może zdarzyć się na przykład podczas porodu naturalnego, jeśli u matki wystąpiła opryszczka w rejonie narządów płciowych. By do tego nie dopuścić, lekarz może zadecydować o konieczności cesarskiego cięcia. Opryszczka tego typu może być powodem zapalenia opon mózgowych, dlatego taka ostrożność jest wskazana.

3 myśli na temat “Opryszczka u dzieci

  1. Opryszczka u dzieci przede wszystkim atakuje wnętrze jamy ustnej. W takim przypadku pojawiają się takie bolące owrzodzenia, które sprawiają, że dziecko nie chce jeść, a często nawet pić, bo bolą je ścianki przy zębach, wewnętrzne strony policzków, a także język. To prawie otwarte rany, które sprawiają, że ciężko jest w codziennym funkcjonowaniu, ale przede wszystkim jest zwiastunem osłabienia organizmu i infekcji.

  2. chodząca encyklopedia

    Dziecięca opryszczka to jest jakiś koszmar. Zwłaszcza, gdy mamy gimnazjalistę, jak ja, który przechodzi burzliwy okres dojrzewania i nie wie do końca o co mu chodzi, ale jest pierwszy w pretensjach do całego świata, że ma opryszczkę i rodzice nie są w stanie jej usunąć.

  3. Opryszczka to bardzo szkodliwy wirus – moje dziecko walczyło z nim 2 lata ale wygrało 🙂

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

37 − 30 =