Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych
4.9 (97.65%) 17 głosy

Częstą zmianą skórną jest opryszczka. Jest wywoływana przez wirusy HSV i HSV2. Te mikroorganizmy są zaraźliwe. Najczęściej do zakażeń dochodzi w okresie dziecięcym. Z czasem i wiekiem, częstość występowania opryszczki zwiększa się. Aż dziewięćdziesiąt procent dorosłych jest nosicielami wirusa opryszczki.

Rodzaje opryszczki

W zależności od tego, który typ wirusa powoduje zmiany, odróżniamy opryszczkę na wargach, twarzy, tułowiu i wargach, ale istnieje też opryszczka narządów płciowych oraz na pośladkach. Obie grupy wirusów atakują ciało, sprawiając, że układ odpornościowy zostaje znacznie osłabiony. Potocznie tą zmianę skórną opisuje się mianem „skwarki”, bądź też „zimnem”. Pojawiają się nieestetyczne w wyglądzie pęcherzyki, które ujawniają się w różnych miejscach. Trzeba się liczyć z tym, że jest to naprawdę poważne zagrożenie, ponieważ nieleczona opryszczka może prowadzić nawet do bezpłodności i zapalenia opon mózgowych.

Opryszczka na narządach płciowych – objawy

Do zarażenia może dojść poprzez stosunek płciowy (waginalny, oralny, analny). Opryszczka może jednak przenieść się także z jamy ustnej na narządy płciowe, albo oczy, przez palce lub nawet przez używanie wspólnych gadżetów seksualnych. Na początku symptomami są na przykład swędzenie w okolicy narządów intymnych, bóle nóg, pośladków oraz bolące pęcherzyki, które pękają po kilku dniach, tworząc owrzodzenia skóry. Innymi objawami mogą być także bolesne oddawanie moczu, powiększenie węzłów chłonnych, a nawet gorączka i uczucie rozbicia. Opryszczka na narządach intymnych wywoływana jest przez typ II wirusa, który może stać się potężnym przeciwnikiem.

U kobiet opryszczkę można zlokalizować najczęściej na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy lub odbytu, albo w dolnych częściach ciała i okolicach narządów płciowych. Natomiast u mężczyzn występuje na żołędzi, trzonie penisa, w kroczu, na pośladkach, odbycie oraz na udach. Oczywiście nie tylko te części ciała wchodzą w grę. Wszystko zależy od tego,  w jaki sposób doszło do zakażenia. Opryszczka może ujawnić się także na rękach oraz ustach, jeśli zostały zarażone.

Opisywana zmiana skórna najbardziej zakaźna okazuje się w okresie wystąpienia objawów, ale równie dobrze może przenosić się z jednego gospodarza, na drugiego, co jest dużym ryzykiem dla partnera. Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano właśnie w czasie, gdy nie były widoczne  jeszcze żadne objawy.

Cały problem opryszczki polega na tym, by przecierpieć pierwszy rzut choroby, który jest najbardziej bolesny. Do tego okres leczenia jest dość długi, wynosi od dwóch do trzech tygodni.

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Tutaj na wielu czeka przykra wiadomość, ponieważ opryszczki narządów płciowych nie da się całkowicie i skutecznie wyleczyć. Choć badania trwają (w szczególności nad szczepionkami), nadal nie wymyślono odpowiedniego lekarstwa na nią. Można natomiast złagodzić jej objawy poprzez specjalne leki przeciwwirusowe. Dlatego ważne jest, by zacząć przyjmować leki jak najwcześniej, ponieważ wtedy ich działanie będzie o wiele bardziej skuteczne.

2 myśli na temat “Opryszczka narządów płciowych

  1. Opryszczkę na narządach płciowych trzeba przeczekać. Ja myślałem, że to zwykły pryszcz, ale okazało się, że mam opryszczkę w kroku, co znacząco zmniejsza u mnie możliwość jazdy na rowerze, którą tak lubię. Dlatego próbowałem wszystkiego, ale nic nie przyspiesza. Po prostu trzeba ładować się witaminą C i brać leki przeciwwirusowe, co może pozwolić na wygranie z opryszczką. Czasami będzie tydzień, a czasami minie dosłownie po kilku dniach.

  2. Mało się o tym mówi, ale fakt jest taki, że opryszczkę narządów płciowych ma coraz więcej osób. Wystarczy poczytać jakiekolwiek internetowe forum branżowe, albo pogadać z lekarzami dermatologami. To jest jakaś plaga, bo od kiedy są tabletki antykoncepcyjne i plastry, to ludzie jadą z koksem bez zabezpieczenia i opryszczka na genitaliach w wielu środowiskach staje się normą.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

64 + = 70