Miażdżyca może być groźna

Miażdżyca może być groźna
5 (100%) 16 głosy

Miażdżyca jest jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Jest przyczyną zawałów serca, wylewów i zatorów tętniczych. Jak się przed nią bronić?

Co to jest miażdżyca

Tętnice stanowią część układu krwionośnego, które odpowiadają za dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do poszczególnych narządów. Dzięki sercu pompowana jest zarówno do góry, jak i w dół. Serce, które jest pompą, potrzebuje do pracy tlenu dostarczanego przez krew. W przypadku zatkania tętnic ilość dostarczanej krwi i tlenu jest niewystarczająca.

Więcej: http://zawalserca.net/co-to-jest-miazdzyca/

Miażdżyca to choroba polegająca na długotrwałym procesie zatykania tętnic blaszkami miażdżycowymi tworzonymi przez cholesterol, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy on w procesach hormonalnych, trawieniu i wytwarzaniu witaminy D. W sposób naturalny produkowany jest on wystarczającej ilości przez wątrobę. Dodatkowo dostarczamy go w spożywanych produktach. W niewielkich ilościach jest on zagospodarowywany i wydalany, ale jego nadmiar odkładany jest w tętnicach. Proces ten trwa latami i nie powoduje zmian w funkcjonowaniu organizmu. Najgroźniejsza jest miażdżyca aorty, czyli głównej tętnicy dostarczającej krew do serca i innych narządów.

Objawy miażdżycy

W sposób naturalny miażdżyca rozwija się już u kilkunastolatków, jej przyśpieszenie wiąże się z niewłaściwym trybem życia. Jeżeli zauważymy, że męczymy się szybciej niż zwykle, mamy problemy z koncentracją lub pamięcią, to sygnał, że należy zbadać poziom cholesterolu.

Dodatkowo może pojawić się przyśpieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie, żółte zgrubienia na powiekach, pod piersiami lub w zgięciu łokci. Wszystkie te objawy występują wtedy, gdy światło tętnic zmniejsza się o 50%.

Przyczyny miażdżycy

Choć miażdżyca przebiega naturalnie (wtedy nie stanowi zagrożenia), to najczęściej ulega przyśpieszeniu z powodu niewłaściwego trybu życia:

 • niewłaściwa dieta,
 • nadwaga,
 • zbyt mało ruchu,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca.

Leczenie miażdżycy

Leczenie miażdżycy uzależnione jest od stopnia zaawansowania i występujących objawów. W początkowym okresie wystarczy zmiana diety (bezcholestorolowa), zwiększenie aktywności fizycznej (poszerzają się naczynia i zwiększa się wydolność serca) oraz przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu i zmniejszających ciśnienie tętnicze.

Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów i miażdżyca dalej postępuje, może okazać się, że konieczne będzie zastosowanie metody bardziej inwazyjnej. Najczęściej jest to angioplastyka (poszerzenie tętnic) lub bajpasy, czyli wszczepienie sztucznych naczyń.

Czy miażdżycy można uniknąć

Miażdżyca to proces naturalny, który postępuje wraz z wiekiem i w tym zakresie nie stanowi zagrożenia dla życia. Jednak jest wiele czynników, które przyśpieszają jej rozwój.

Najważniejszymi elementami zapobiegającymi miażdżycy są:

 • dieta bogata w warzywa i owoce,
 • ograniczenie spożywania tłustych mięs,
 • zastąpienie tłuszczy zwierzęcych tłuszczami roślinnymi,
 • aktywność fizyczna zwiększająca wydolność serca.

2 myśli na temat “Miażdżyca może być groźna

 1. We wszystkich chorobach to samo. Zawsze wystarczy jeść zdrowo i się ruszać, zapobieganie miażdżycy jest identyczne. Czy to naprawdę jest jakaś wiedza tajemna i tak ogromne wyzwanie, że ludzie nie potrafią tak prostych wytycznych zastosować? Naprawdę się nie da?

 2. Nie da się, bo błędnie zakładasz, że każde kolejne pokolenie korzysta z wiedzy poprzednich, albo w jakiś sposób dziedziczy ich doświadczenie. Niestety nie, dziedziczymy tylko choroby i styl życia, więc miażdżyca może się spokojnie rozwijać w kolejnej grupie aż do zawału serca.

Dodaj komentarz

Nazwa *
Email *
Witryna internetowa

21 + = 24