Licówki

Licówki porcelanowe – sprawdź czy warto!

Licówki porcelanowe – sprawdź czy warto!
5 (100%) 7 głosy

Licówki porcelanowe to szybki i łatwy sposób na znaczną poprawę wizerunku. Przy praktycznie zerowej ingerencji w tkankę zęba, poprawiają one wygląd dodając pewności siebie. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich poszukujących łatwej metody na skuteczną poprawę uśmiechu.

Licówki na zęby – jak wyglądają i do czego służą?

Licówki na zęby są rodzajem uzupełnienia protetycznego, które ma na celu poprawę estetyki uśmiechu. Są to cienkie, nie przekraczające 2 milimetrów grubości „listki”, które naklejane są, przy pomocy specjalistycznego cementu stomatologicznego, na zęby pacjenta.

Licówki cementowane są na przednich zębach- siekaczach i kłach, ponieważ są one zębami najbardziej widocznymi podczas uśmiechu. Licówki na zęby korygują nieestetyczny wygląd naturalnych zębów- zakrywają przebarwienia, pęknięcia, uszczerbki. Są stosowane również w przypadku martwych zębów (przybierają one zielonkawo-siną barwę), wówczas licówki służą do przywrócenia jednolitej barwy zębom.

Ile kosztują licówki? Porównanie cen oraz materiałów.

Ile kosztują licówki? Cena zależy od miasta i regionu. W stolicy cena jest zazwyczaj wyższa, z uwagi na zapotrzebowanie i zarobki ludzi. Licówki wykonywane są głownie z 2 materiałów- kompozytu i porcelany. Oba tworzywa różnią się miedzy sobą nie tylko kosztem wykonania, ale także przeznaczeniem i trwałością. Licówki na zęby z porcelany należą do droższych, ale są one trwalsze i cechują się o wiele lepszą estetyką. Te wykonane z kompozytu są w niższej cenie, ale stosowane są zazwyczaj tymczasowo i nie nadają się do cementowania ich na okres kilku lat.

Licówki kompozytowe – kiedy najlepiej zastosować?

Licówki wykonywane są z 2 materiałów, kompozytu i porcelany.

Licówki kompozytowe są przeznaczone do tymczasowego użytkowania. Najczęściej kompozyt wykorzystywany jest przed założeniem licówek porcelanowych, aby pacjent przymierzył kształt przyszłych zębów i wniósł ewentualne poprawki. Możliwą opcją jest także testowanie licówek- pacjent przez okres noszenia licówek z kompozytu ma czas, by przyjrzeć się sobie w nowej odsłonie i zdecydować, czy chce wprowadzić ją stałe.

Kompozyt jest materiałem światłoutwardzalnym. Jest on nieprzezierny, co skutkuje niższą estetyką niż w przypadku licówek z porcelany. Jest to materiał słabej trwałości i nie nadaje się do wieloletniego użytkowania- siły żucia wywierane podczas przeżuwania pokarmu mogą spowodować pęknięcie lub ułamanie się tworzywa. Często licówki kompozytowe zakładane są w gabinecie stomatologa (nakładane warstwowo i utwardzane specjalną lampą na miejscu), tuż po oszlifowaniu zęba pacjenta, jako forma ochrony jego tkanek. Licówki porcelanowe powstają w laboratorium techniki dentystycznej i pacjent w oczekiwaniu na nie, musi mieć zabezpieczone zęby, tak, aby nie powodować urażeń nerwów.

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe – czy to najlepsze rozwiązanie?

Licówki porcelanowe są trwałe, a ich wysoka estetyka sprawia, że nie odróżniają się od zębów pacjenta. Porcelana to materiał wypalany w temperaturze kilkuset stopni, co gwarantuje twardość i wytrzymałość. Do napalania licówek wykorzystuje się różne rodzaje porcelany, aby uzyskać efekt naturalnej przezierności zęba i jego tkanek.

dr n. med. Krystian KrupskiPorcelana jest szlachetnym tworzywem, potrafi stworzyć prawdziwą iluzję naturalności – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic

Należy pamiętać, że licówki porcelanowe mimo swojej wytrzymałości są tworzywem wrażliwym na mocny nacisk i posiadając licówki, trzeba pamiętać o unikaniu jedzenia bardzo twardych pokarmów jak np. orzechy.Licówki- kiedy są zalecane, a kiedy nie można ich zastosować?

Licówki polecane są przy wszelkich przebarwieniach, pęknięciach czy korektach kolorystycznych.

Przeciwwskazaniami do zastosowania licówek są:

 • bruksizm (nocne zgrzytanie zębami),
 • ząb w trakcie leczenia,
 • rozchwiany ząb,
 • problemy z dziąsłami (narastające dziąsło, obniżająca się szyjka),
 • złe nawyki (obgryzanie paznokci, końcówek długopisów itp.),
 • zbyt krótka korona zębowa pacjenta (brak utrzymania się licówki),
 • brak odpowiedniej higieny.

Licówki na zęby – jak należy się przygotować do zabiegu oraz jak wygląda zakładanie licówek?

 1. Na wizytę w gabinecie należy dokładnie wyszczotkować zęby, nie palić papierosów, ani kawy (zabarwiają zęby, co utrudnia lekarzowi dobór odpowiedniej barwy przyszłej licówki).
 2. Pierwsza wizyta u stomatologa polega na oszlifowaniu wierzchniej (licowej) warstwy zęba na około 1-2 mm.
 3. Następnie lekarz pobiera silikonowy wycisk oraz dobiera kolor z palety, który będzie pasował do pozostałych zębów pacjenta.
 4. Kolejny krok to założenie nakładki ochraniającej, lub licówki z kompozytu, którą lekarz wykonuje w gabinecie.
 5. Lekarz wysyła wycisk do technika dentystycznego, który wykonuje licówkę porcelanową.
 6. Kolejna wizyta polega na zacementowaniu licówki z porcelany na stałe w jamie ustnej pacjenta.

3 myśli na temat “Licówki porcelanowe – sprawdź czy warto!

 1. Ktoś może kojarzy czy istnieje możliwość jakiegoś zobrazowania komputerowego tych licówek na naszych zębach? Fajnie byłoby zobaczyć jak to będzie się prezentować

 2. Pewnie jest to opcja dodatkowo płatna, ale z tego co kojarzę to lekarz może nam przygotować mockup, w który będziemy mogli pochodzić i sprawdzić czy tam pasuje. Jeśli będzie git to wtedy to jest ściągane i zakładane prawdziwe. Ogólnie licówki porcelanowe to dobry sposób na szybką poprawę wyglądu naszego uśmiechu

 3. JacekWieckowiak

  Licówki porcelanowe to chyba obecnie najtrwalsza opcja na rynku. Sam ze swojego doświadczenia mogę potwierdzić, że są wytrzymałe, solidne i prezentują się znakomicie

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

48 − = 39