Kiła – co to jest?

Kiła – co to jest?
5 (100%) 5 głosy

Kiła, dawniej najczęściej nazywana syfilis to jedna z najbardziej znanych chorób przenoszonych drogą płciową – kojarzymy wielu słynnych artystów, którzy stali się jej ofiarami. Mimo to sami nadal często nie wiemy jak jej zapobiegać, a kiedy się pojawia w naszym organizmie – jak ją rozpoznać i leczyć. Objawy mogą być bardzo różne, a skutki ich zbagatelizowania groźne, dlatego warto uważnie obserwować swój organizm, zwłaszcza jeśli mamy podejrzenie, że możemy być zarażeni.

Choroba dzieli się na dwa etapy: wczesną (zwykle trwa około dwóch lat) i późną, która nieleczona może doprowadzić do śmierci. Wczesna obejmuje dwa pierwsze okresy objawowe choroby albo, w przypadku postaci bezobjawowej pierwsze dwa lata po zakażeniu.

Objawami mogą być: owrzodzenie i powiększenie okolicznych, węzłów chłonnych, pojawienie się plamek, krostek albo grudek (w dowolnym miejscu, ale najczęściej na dłoniach lub stopach). U kobiet pojawiają się zmiany w obrębie szyjki macicy, warg sromowych, okolic odbytu i w jamie ustnej, u mężczyzn najczęściej żołędzia i napletka; najbardziej zauważalnym znakiem ostrzegawczym może być powiększenie węzłów chłonnych, a w późniejszym okresie rozwoju choroby plamki i grudki. Zmiany nie bolą i nie przeszkadzają w życiu, zdarza się także, że zanikają – co wcale nie świadczy o wyzdrowieniu, wręcz przeciwnie: choroba niedługo zacznie atakować organy. Niestety, u niektórych osób zakażenie przebiega bezobjawowo i kiła daje znać o sobie dopiero wtedy, kiedy doprowadzi do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Jeśli kobieta jest w ciąży, to płód także jest zagrożony.

Przyczyną kiły jest bakteria: krętek blady, który jest przenoszony drogą płciową. Zdarzają się jednak przypadki zakażeń bez kontaktu seksualnego: poprzez używanie tych samych ręczników lub pościeli. Osoba zarażająca może mieć postać bezobjawową choroby i nie mieć pojęcia o tym, że coś jest nie tak, dlatego niezwykle ważne jest dbanie o bezpieczeństwo. Używanie prezerwatyw i masek oralnych oraz proszenie o aktualne wyniki badań każdego nowego partnera czy partnerki znacząco minimalizuje ryzyko zachorowania. Warto także samemu pamiętać o regularnych badaniach.

Zobacz: http://rzezaczka.info.pl/zdrowie/kila-ja-leczyc/

Jeśli wcześnie okaże się, że jesteśmy zarażeni kiłą, nie ma powodów do paniki. Leczenie jest skuteczne i nie trwa długo, najczęściej polega na przyjmowaniu odpowiednich antybiotyków. Niestety, tego, co choroba już zniszczyła w organizmie nie da się cofnąć, dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do jej rozwoju.

Jakie badania trzeba zrobić, żeby sprawdzić czy zachorowaliśmy? Najskuteczniejsze są testy PCR, które można zamówić przez internet (np. ze strony drwenerolog.pl), oszczędzając sobie stresującego czekania na wyniki z laboratorium.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

5 + 5 =