Kamienie kałowe w jelitach – jak wygląda leczenie?

Kamienie kałowe w jelitach – jak wygląda leczenie?
3 (60%) 2 głosy

Kamienie kałowe w jelitach to nic innego jak zbite kawałki kału umiejscowione w końcowym fragmencie jelita grubego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby są różne sposoby leczenia, aby przeprowadzić skuteczne odtruwanie przewodu pokarmowego.

Jeżeli problem z wypróżnianiem się jest stosunkowo świeży, czyli trwa kilka dni, można zaopatrzyć się w aptece w środki zmiękczające złogi kałowe. Zioła wspomagające trawienie mogą wspomóc proces metaboliczny. Przykładem może być parafina. Jeżeli jej przyjmowanie nie przyniesie rezultatu, kamienie należy leczyć poprzez stosowanie wlewów doodbytniczych, czyli wykonanie lewatywy. Takie działanie ma również za zadanie rozmiękczenie zalegającego w jelitach stolca. Zabieg jest prosty i polega na wprowadzeniu do jelita przy pomocy specjalnego zestawu do wykonywania lewatywy doodbytniczej (do zakupienia w aptece) ciepłej wody. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, ponieważ zbyt gorący płyn może podrażnić błonę śluzową jelita. Lewatywa i skuteczne zioła na zaparcia – to najprostsze sposoby terapii w przypadku leczenia kamieni kałowych, aczkolwiek nie zawsze lewatywa okazuje się być skuteczna. Zwłaszcza długo zalegający stolec może wymagać interwencji proktologa (o tym więcej tutaj: http://oczyszczanieciala.net.pl/jak-uniknac-kamieni-nerkowych/).

Mechaniczne usunięcie kamieni kałowych z jelit dokonywane jest przez chirurga. Proces ten nie należy do przyjemnych, w związku z czym stosowane jest na ogół znieczulenie miejscowe, jednakże zdarzają się przypadki zastosowania krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. Zabieg polega na ręcznym usunięciu przez chirurga zalegających w jelicie kamieni. Narzędzia wykorzystywane podczas zabiegu to kleszcze chirurgiczne stosowane do rozkruszania twardego stolca.

Leczenie kamieni kałowych to proces niezbyt przyjemny, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka pozabiegowa. Po usunięciu kamieni należy przede wszystkim zmienić tryb życia. Dostarczenie organizmowi optymalnej dawki ruchu znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Niezwykle ważna jest również odpowiednia dieta bogata w błonnik (bogatym źródłem błonnika są owoce, warzywa oraz kasze) oraz probiotyki (naturalnie występujące w jogurtach oraz kefirach). Należy zadbać o dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów, zaleca się także spożywanie naparów ziołowych (np wywar z lnu), które mają dobroczynny wpływ na perystaltykę jelit.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

5 + 5 =