Gastropatia – co warto wiedzieć o tej chorobie

Gastropatia – co warto wiedzieć o tej chorobie
5 (100%) 9 głosy

Gastropatia, czyli zapalenie żołądka to choroba, która może mieć kilka przyczyn. Jednak można ją całkowicie wyleczyć, o ile zostanie ona wcześnie rozpoznana. Czy można samodzielnie leczyć gastropatię?

Objawy gastropatii

Objawy gastropatii pojawiają się od razu lub po kilku godzinach po posiłku. Warto zwracać uwagę na takie dolegliwości, jak uczucie przejedzenia czy ból w okolicach żołądka i serca. Jeśli takie objawy pojawiają się często, mogą świadczyć o przewlekłym zapaleniu żołądka. Ze względu na możliwe powikłania, takie jak możliwość owrzodzenia oraz nadżerki, nie warto czekać z wizytą u specjalisty.

W przypadku ostrego zapalenia żołądka objawy występują nagle i są bardzo nasilone. Oprócz bólu brzucha mogą pojawić się wymioty, zawierające krew. Taka choroba może być następstwem zażywania niektórych leków, które działają drażniąco na ściany żołądka. W przypadku środków bez recepty, często są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, zawierające ibuprofen lub naproxen, w razie wystąpienia objawów należy jak najszybciej je odstawić, o czym zazwyczaj można przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku, gdy objawy występują po lekach przepisanych przez lekarza, konieczne jest zgłoszenie się na konsultację w celu ich zmiany (więcej o tym na http://gastryczne.pl/gastropatia/).

W przypadku, gdy objawy schorzenia, takie jak ból żołądka czy uczucie przejedzenia bez powodu zaraz po posiłku, występują często, należy zwrócić się do specjalisty. Takie dolegliwości wskazują na przewlekłe zapalenie żołądka. W takiej sytuacji przyczyny gastropatii należy szukać zwykle gdzie indziej. Wielu specjalistów wskazuje, że przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka może być spowodowane niewłaściwą dietą. Zwłaszcza nadużywanie alkoholu i używek może podrażniać ściany żołądka i doprowadzać do przewlekłego stanu zapalnego. Efektem są zazwyczaj nadżerki lub inne zmiany, które wymagają długotrwałego leczenia, czasem nawet operacyjnego. Powodem przewlekłej gastropatii może być także namnożenie się bakterii Helicobacter pylori. To ją zazwyczaj obwinia się o powstawanie wrzodów. Ostatnio jednak dowiedziono, że sama obecność tej bakterii, bez sprzyjających warunków nie musi być powodem choroby. Dlatego w przypadku wielu osób pomimo wykrycia tego drobnoustroju nie przeprowadza się antybiotykoterapii.

Leczenie gastropatii

Leczenie gastropatii polega początkowo przede wszystkim na rozpoznaniu przyczyny tego schorzenia w danym przypadku. To pozwala zastosować skuteczne środki nie tylko w celu minimalizowania objawów, ale również odpowiednie leki, które usuną przyczynę choroby. Jeśli schorzenie powstało na skutek niewłaściwej diety, lekarz może zaproponować przykładowy zdrowy jadłospis. Bez względu na przyczynę gastroskopii, lekarz specjalista zaleca zwykle zrezygnowanie z papierosów, alkoholu i mocnej kawy, ponieważ takie używki podrażniają ściany żołądka i przyczyniają się do zwiększenia dolegliwości. Zalecane jest również zaprzestanie spożywania pokarmów smażonych w głębokim tłuszczu oraz doprawianych ostrymi przyprawami. Takie działanie polecane jest często także profilaktycznie w przypadku niewielkich objawów choroby.

2 myśli na temat “Gastropatia – co warto wiedzieć o tej chorobie

  1. Tylko jak wytłumaczyć ludziom, że objawy gastropatii to nie są żarty? Że w ogóle gastropatia to nie są żarty? Wielu osobom się wydaje, że tak to już jest, że musi boleć brzuch po jedzeniu, ale przecież to jest kompletny absurd, niezależnie od wieku brzuch nie musi boleć.

  2. A po co chcesz coś ludziom tłumaczyć? Jak taki mądry jesteś to się zajmij tłumaczeniem lekarzom, żeby się bardziej przykładali na studiach, bo na razie to jest tak, że ja im mówię, że wszystko wskazuje na to, że to gastropatia, a oni oczywiście muszą najpierw udawać mądrzejszych i przez dwie wizyty udowadniać, że diagnoza musi być pogłębiona i w ogóle to nie można tak sobie diagnozować chorób samemu. A na koniec wychodzi i tak, że gastropatia.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

5 + 5 =