Chirurgiczne pozbywanie sie brodawki

Diagnoza i leczenie brodawki łojotokowej

Diagnoza i leczenie brodawki łojotokowej
5 (100%) 27 głosy

Po zauważeniu na skórze wyraźnej zmiany zawsze warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Niemniej jednak, żeby nie denerwować się bez potrzeby przed wizytą w gabinecie, warto spróbować samemu rozpoznać problem. Bardzo często narośl na skórze okazuje się być brodawką łojotokową, która generalnie nie jest niczym groźnym. Jak rozpoznać brodawki łojotokowe? Czy ich występowanie wymaga jakieś interwencji?


Brodawki łojotokowe – jak wyglądają?

Ażeby rozpoznać brodawki łojotokowe zdjęcia narośli innych pacjentów będą tym, co z pewnością przyda się najbardziej. Dzisiaj dzięki internetowi bardzo łatwo można znaleźć takie fotografie. Warto porównać swoją własną narośl na skórze z tymi, które opisywane są przez lekarzy jako brodawki starcze. Jak konkretnie one wyglądają? Jest kilka cech charakterystycznych brodawek łojotokowych:

 • pofałdowana struktura
 • wyraźny zarys brodawki
 • wyraźne oddzielenie od skóry
 • kolor skóry lub brunatny
 • brak bólu, zaczerwienienia i opuchlizny

Próbując rozpoznać brodawki łojotokowe warto również zwrócić uwagę na swój wiek. Im jest się młodszym, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że narośl na skórze to brodawka łojotokowa. Nie bez powodu bowiem narośle te nazywane są brodawkami starczymi. Przed trzydziestym rokiem życia w zasadzie nieprawdopodobne jest pojawienie się brodawki łojotokowej.

Brodawki łojotokowe leczenie czyli usuwanie

Po spostrzeżeniu narośli, którą samodzielnie rozpozna się jako brodawkę łojotokową, należy ją obserwować. Jeśli to faktycznie rogowacenie łojotokowe, brodawka starcza może co najwyżej urosnąć, jednak nie będą zachodziły żadne inne zmiany. Chodzi o to, iż brodawki starcze zawsze mają wyraźnie zarysowaną granicę oraz nie towarzyszą im dolegliwości takie jak ból czy krwawienie. Jeśli natomiast pojawi się któraś z tych dolegliwości, natychmiast należy udać się do lekarza.

Specjalista prawdopodobnie dokona różnicowania, ażeby wykluczyć wszelkie zmiany złośliwe. Najistotniejsze jest rzecz jasna różnicowanie brodawka łojotokowa a czerniak. Pozwala ono wykluczyć najpoważniejszą zmianę nowotworową jaka może występować na skórze. Kiedy lekarz stwierdzi bez najmniejszych wątpliwości, że narośle występujące na skórze to tylko brodawki łojotokowe usuwanie prawdopodobnie nie będzie niezbędne. Niemniej jednak, i tak można się na nie zdecydować, chociażby ze względów estetycznych. Usuwanie narośli przez specjalistę odbywa się wybraną przez siebie metodą:

 • zamrażanie brodawki – krioterapia jest skuteczna i nieinwazyjna, dlatego też dermatolodzy chętnie korzystają z tej metody
 • terapia laserem – również skuteczna, jednak już nieco bardziej inwazyjna metoda
 • elektrokoagulacja – rozbijanie struktury białek tworzących brodawkę przy użyciu prądu
 • łyżeczkowanie – „ręczne” usuwanie brodawki łojotokowej za pomocą łyżeczki dermatologicznej

 

2 myśli na temat “Diagnoza i leczenie brodawki łojotokowej

 1. Ja używam maść zapisaną od dermatologa, bo jest dość mała i powiedział, że takie leczenie brodawki łojotokowej może też skutecznie pomóc 🙂

 2. warto obserwować swoje ciało, takie zmiany skóre często zapowiadają nam chorobę, taka brodawka powinna być wypukła ponad skórę, być mała i nie boleć :)) jak jest inaczej to lepiej czym prędzej iść do lekarza

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

87 + = 92