piękna skóra

Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Czytaj dalej, aby się przekonać!

Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Czytaj dalej, aby się przekonać!
5 (100%) 23 głosy

Łupież pstry – czy jest zaraźliwy, kto jest podatny na tę infekcję oraz jak się przed nią uchronić – na te pytania odpowie niniejszy artykuł. Zadają je sobie nie tylko chorzy, ale także ci, którzy mają z nimi kontakt. Czytaj dalej, by przekonać się, czy łupieżem pstrym można się zarazić.

Łupież pstry, czy jest zaraźliwy i kto może zachorować?

Pityver szampon płyn emulsjaŁupieżem pstrym – czy jest zaraźliwy i czemu atakuje – zaprząta sobie głowę wielu z nas. Łupież pstry wywołują drożdżaki (a konkretnie – z rodziny Malassezia) i jak każda choroba grzybicza, jest zaraźliwy. Warto zaznaczyć, że grzyby te znajdują się na skórze każdego zdrowego człowieka i powodują zakażenie dopiero w pewnych okolicznościach. Wśród osób objętych wyższym ryzykiem zachorowania na łupież pstry znajdują się ci, których odporność jest osłabiona oraz ci, którzy mają problemy z nadmiernym poceniem się. Często pojawia się on także u młodzieży w wieku dojrzewania, gdy organizm wytwarza więcej łoju – a to właśnie on, wraz z naskórkiem, stanowi pożywkę dla tego gatunku grzybów. Bardziej narażeni są także palacze.

Łupież pstry: jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zakażenia?

O łupieżu pstrym – jak można się zarazić tą chorobą i gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia – warto poczytać, by móc się przed nim uchronić. Złapać infekcję można, niestety, bardzo łatwo. Do zakażenia tą dokuczliwą chorobą dochodzi w przypadku kontaktu bezpośredniego – z chorym – lub pośredniego – gdy mamy kontakt z przedmiotami, których taka osoba używała.

swędzenie rąkŁupieżem pstrym można zarazić się w miejscach publicznych, np.:

  • w saunie
  • na basenie
  • u kosmetyczki
  • u fryzjera
  • w solarium
  • w hotelu
  • w gabinecie masażu

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, nie chodźmy boso na basenie, pamiętajmy też o klapkach pod prysznic, jeśli nocujemy poza domem. U fryzjera czy w salonie kosmetycznym zapytajmy, czy przyrządy, których użyje specjalista, zostały odpowiednio oczyszczone i zdezynfekowane. Warto zawsze zwracać uwagę na to, by wybierać te gabinety, w których standardy higieny są na odpowiednio wysokim poziomie.

Polecamy! Skuteczny szampon na łupież pstry – https://poznajpityver.pl/produkt/szampon-pityver/

Choć zwykle do złapania infekcji dochodzi w miejscu publicznym, w domu też nie jesteśmy w 100% bezpieczni. Wystarczy, że zarażony jest jeden z członków rodziny. Poprzez kontakt z jego przedmiotami – np. używanie jego ręcznika, odzieży czy szczotki do włosów – drożdżaki mogą zaatakować pozostałych domowników.

Jeśli u kogoś, z kim mieszkasz, pojawił się łupież pstry, zdezynfekuj ubrania, pościel, ręczniki i inne przedmioty, z którymi chory miał kontakt. Pamiętaj – aby skutecznie zwalczyć infekcję w domu, muszą zadbać o to wszyscy domownicy. Polecamy również stosowanie leków i kosmetyków na łupież pstry.

Latem, zwłaszcza podczas upałów, warto nosić przewiewną odzież, aby zmniejszyć ilość wydzielającego się potu, który sprzyja namnażaniu się drożdżaków i rozwojowi infekcji.

Łupież pstry – czy jest zaraźliwy?: podsumowanie

O łupieżu pstrym – czy jest zaraźliwy, kto i w jaki sposób może się nim zarazić – napisaliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć. Podsumowując, łupież pstry, zaraźliwy i uciążliwy, może zaatakować każdego na skutek bezpośredniego kontaktu z chorym lub przedmiotami, których używał. Najłatwiej zarazić się w miejscach publicznych, np. u fryzjera, który nie zdezynfekował sprzętu lub na basenie, jeśli przemieszczamy się po nim boso, ale może nas to spotkać także w domu, jeśli jeden z domowników jest zainfekowany. Dlatego warto zawsze pamiętać o higienie i nie używać cudzego ręcznika czy grzebienia, a w salonie kosmetycznym czy solarium upewnić się, że sprzęty są czyste.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

13 + = 20